Операційна система та її інтерфейс


Тема:Операційна система та її інтерфейс.
Мета
навчальна: познайомити учнів з операційною системою Windows та її інтерфейсом, навчити визначати параметри комп’ютера, що знаходяться на загальній вкладці;
розвивальна:  розвивати логічне мислення; формувати вміння діяти за інструкцією, планувати свою діяльність, аналізувати i робити висновки;
виховна:  виховувати інформаційну культуру учнів, уважність, акуратність, дисциплінованість.
Тип уроку:
засвоєння нових знань; формування вмінь і навичок;
Обладнання та наочність: комп’ютери, підручники..
Хід уроку
І. Організаційний етап
Привітання з класом
Повідомлення теми і мети уроку
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Кросворд
Повторення раніше вивченого матеріалу.
Що таке персональний компютер?
Які ви знаєте види персональних комп’ютерів ?
Як працювати з комп’ютером безпечно?
Назвіть основні об’єкти вікна програми та їх призначення?
Знайди і назви зашифровані назви пристроїв.













IV. Вивчення нового матеріалу.
— Під час вивчення попередньої теми ми дізналися з яких пристроїв складається комп’ютер, щоб забезпечити здійснення інформаційних процесів.
На сьогодняшному уроці ми дізнаємося що таке операційна система, які бувають види ОС та як відбувається її робота.
Операційна система — це набір програм, призначений для забез­печення взаємодії всіх пристроїв комп’ютера і виконання користу­вачем різних дій.
Структура операційної системи:
Ядро – перекладає команди з мови програм на мову «машинних кодів», зрозумілу комп’ютеру.
Драйвера – програми, які керують пристроями.
Інтерфейс – оболонка, за допомогою якої користувач спілкується з комп’ютером.
Описати роботу можна так: ОС розпізнає та обробляє команди, що надходять з клавіатури; керує роботою дисків, готує інформацію для виведення на екран монітора чи на принтер; розподіляє ресурси між різними завданнями, що виконуються. Також операційна система узгоджує роботу периферійних пристроїв, підтримує діалог із користувачем. Операційна система запускається першою після завантаження комп'ютера, решта програм працюють на базі ОС, тобто у створеному нею середовищі та за встановленими нею правилами. Решта програм працюють завдяки операційній системі, хоча більшість дій ОС є для нас  невидимими.
Функції ОС:
Управління пам'яттю;
Управління доступом до пристроїв введення-виведення;
Управління файловою системою;
Управління взаємодією процесів, диспетчеризація процесів;
Управління використанням ресурсів;
Завантаження програм в оперативну пам'ять і їх виконання;
Інтерфейс з користувачем;
Міжмашинної взаємодії (мережа);
Захист самої системи і даних користувача і програм;
Розмежування прав доступу і багатокористувацький режим роботи.
Багатозадачність (multitasking, multiprogramming) – Властивість операційної системи і ЕОМ, при якій один процесор може обробляти декілька різних програм або різних частин однієї програми одночасно. При цьому всі програми разом утримуються в оперативній пам'яті і кожна виконується за якийсь період часу. Наприклад, одна програма може працювати, поки інші чекають включення периферійного пристрою або сигналу (команди) оператора. Здатність до багатозадачності залежить більшою мірою від операційної системи, ніж від типу ЕОМ. Найбільш поширеною багатозадачного системою є Unix фірми AT & T's Bell Laboratories (США).
 Операційна система являє собою комплекс програмного забезпечення, що управляє ресурсами обчислювальної техніки і забезпечує загальне обслуговування програм для ЕОМ. Така субстанція є життєво важливим компонентом системного програмного забезпечення. Будь-яким прикладним програмам, як правило, потрібна операційна система, так як саме вона забезпечує їх функціонування.
Відмінності ОС  Види операційних систем відрізняються один від одного можливостями планувати завдання, а також деякими іншими факторами. Для таких функцій, як розподіл пам'яті, ОС виступає як сполучна ланка між програмами і апаратними засобами комп'ютера. Незважаючи на те, що код програми, як правило, виконується безпосередньо на апаратному забезпеченні, він постійно робить спільні виклики до функцій ОС. Різні види операційних систем сьогодні можна побачити на будь-якому пристрої, що містить встановлені програми - від стільникових телефонів і ігрових консолей до суперкомп'ютерів і веб-серверів. Прикладами популярних операційних систем сьогодні можна назвати Android, BSD, IOS, GNU /Linux, OS X, Microsoft Windows, Windows Phone і IBM Z /OS. Всі перераховані вище ОС, за винятком Windows і Z /OS, засновані на UNIX.
Види операційних систем та їх відмінностіЩо таке UNIX Unix була спочатку написана на асемблері. Раніше вона базувалася на BCPL, а потім була переписана в C і перетворилася у велику і складну сім'ю взаємозалежних операційних систем, які міцно увійшли в історію. Такі види операційних систем, як Unix, мають кілька великих підкатегорій і включають в себе System V, BSD та Linux. Всі ОС цих підкатегорій працюють на самих різноманітних комп'ютерних архітектур. Вони активно використовуються для серверів в бізнесі, а також на робочих станціях в наукових та інженерних середовищах. Безкоштовні варіанти UNIX Linux і BSD - популярні сьогодні у всіх областях. OS X (раніше "Mac OS X") являє собою відкриту, володіє графічним інтерфейсом операційну систему яка була розроблена і представлена компанією Apple. Деякі види операційних систем зазначеного типу сьогодні завантажені за замовчуванням на всіх випущених комп'ютерах Macintosh. OS X є спадкоємцем оригінального Mac OS, яка була основною ОС Apple з 1984 року.
Види операційних систем та їх відмінності
Що таке Linux Linux (або GNU /Linux) є Unix-подібної оболонкою, яка була розроблена без будь-якого коду Unix, на відміну від BSD та її варіантів. Вона може бути використана на широкому спектрі пристроїв - від суперкомп'ютерів до наручних годин. Ядро Linux поширюється під відкритою ліцензією, тому кожен може читати і змінювати його код. Говорячи про те, як видалити операційну систему, ця різновид виділяється простотою у використанні. Незважаючи на те, що сучасні розрахунки показують, що Linux використовується всього на 182% усіх ПК, вона отримала велике поширення при використанні у вбудованих системах (наприклад, мобільні телефони) і серверах. Linux витіснила Unix у більшості сфер і використовується на 10 найпотужніших суперкомп'ютерах в світі.

Трохи про Windows Microsoft Windows є сімейством пропрієтарних операційних систем, розроблених Microsoft Corporation і в першу чергу орієнтованих на архітектуру Intel для комп'ютерів. За оцінками дослідників, її використання займає 889 відсотка від загальної частки веб-підключених комп'ютерів. Багато вважають, що це найкраща операційна система в наші дні.
   Операційні системи розрізняють за кількістю користувачів, за кількістю задач, за інтерфейсом.
Інтерфейс ОС
Операційна система персонального комп'ютера повинна мати дружній інтерфейс (зручний як засіб спілкування), бути стійкою до помилок користувача і зручною для його роботи за комп'ютером.
Інтерфейс командного рядка застосовувався до 1990-х рр. в операційній системі персональних комп'ютерів MS-DOS (англ. Microsoft Disk Operation System - дискова операційна система). Взаємодія з системою здійснювалося подачею команд з клавіатури у вигляді алфавітно-цифрової послідовності в рядок на екрані. Операційна система перетворювала такі команди в операції, що виконуються комп'ютером. Команди імена файлів треба було пам'ятати і точно вписувати. Персональний комп'ютер, хоча і стояв на столі, ще не міг використовуватися непрограмістів.
В кінці 1970-х рр. дослідження компанії Xerox показали, що зручною формою введення та подання інформації є наочний і зрозумілу мову картинок. Об'єкти (файли, пристрої, команди, програми) доцільно представляти у вигляді легко вгадується графічних образів, маніпуляції з якими повинні бути схожі на здійснювані людьми з аналогічними матеріальними об'єктами, спиратися на природність засвоєння графічної інформації людиною. Вперше графічний інтерфейс застосувала компанія Apple в операційній системі Macintosh. Потім компанія Microsoft використовувала його в операційних системах Windows.
Графічний інтерфейс користувача (Graphical User Interface, GUI) - графічне середовище, організуюча взаємодія користувача з обчислювальною системою через візуальні елементи управління па екрані: вікна, списки, кнопки, гіперпосилання, значки та ін.
Команди в такому середовищі подаються не введенням слів з клавіатури, а за допомогою елементів графічного інтерфейсу:
• прямокутні переміщувані області на екрані (вікна) стали своєрідним "пристроєм" введення або виведення інформації в відкриту програму і повідомлення;
• меню і панелі кнопок дають вибір подачі команд;
• значки (малюнки-мініатюри) представляють файли, папки, пристрої;
• покажчик на екрані (курсор) - символ (стрілка, вертикальна паличка і ін.) Переміщається по екрану, щоб виділяти об'єкти і давати команди;
В даний час всі операційні системи персональних комп'ютерів забезпечують взаємодію з користувачем за допомогою графічного інтерфейсу. Графічний інтерфейс застосовується і в більшості прикладних програм, що допомагає навіть початківцю опанувати роботу в середовищі операційної системи з файлами, запускати програми і т.д.
Які об’єкти належать до файлової систем?
Файлом (від англ. file – подання документа) називають набір даних, що зберігається в пам’яті комп’ютера та має ім’я.
Кожен файл має ім’я, що складається із двох частин: назви і розширення.
Ім’я файла – це набір символів, що може містити літери українського, англійського та інших алфавітів, цифри й інші символи, за винятком /\:*<>|
Максимальна кількість символів у імені обмежена (до 8 чи до 258);
В імені файла можуть бути використані літери кирилиці або латиниці, арабські цифри та деякі інші символи.
Типи даних, що містяться у файлі, визначає тип файла. Його зазначають за допомогою розширення імені файла.
Розширення імені файла найчастіше складається з латинських літер або цифр і містить три або більше символів. Дані одного типу можуть бути збережені у файлах з різним розширенням.
Файлова система – спосіб організації даних для зберігання на зовнішніх носіях даних у вигляді файлів і папок на комп’ютері.
Організацію й роботу з файловою системою забезпечую спеціальна програма – операційна система (ОС).
Як позначають адресу об’єктів файлової системи?
Шлях до об’єкта файлової системи – це скінчений упорядкований набір імен, розділених символом «\». Він починається з імені пристрою і включає всі імена вкладених папок.
Повне ім’я об’єкта файлової системи – набір символів, що складається зі шляху до об’єкта та імені об’єкта.
Щоб вказати шлях до об’єкта файлової системи, можна записати повний шлях, що починається з імені диска, на якому збережено об’єкт, або відносний шлях.
Відносний шлях – це набір об’єктів, які містяться в обраній папці.
Ярлик – файл, що містить адресу потрібного об’єкта файлової системи.
Як розрізнити об’єкти файлової системи?
Різні об’єкти файлової системи у вікнах операційної системи Windows зображають різними значками. Такі значки ще називають піктограмами.
Наприклад, на комп’ютерах, де встановлено ОС Windows стандартними папками, які ще називають системними, є Комп’ютер, Бібліотеки, Мережа, Кошик.
У системній папці Бібліотеки створено чотири папки для зберігання даних за типом: Відеозаписи, Документи, Зображення, Музика. Ці папки також називають Бібліотеками. Вони відображаються у вікні системної папки Комп’ютер.
V. Усвідомлення набутих знань й формування вмінь та навичок
Інструктаж з БЖД Додаток 1.
Практичне завдання 
Завдання 1  Перед початком  уроку вчитель створює файлі на кожному ком*пютері  з  різним типом.

Імя файлу
Тип файлу
Новне ім.я файлу












Завдання 2.
Папки
Файли










Релаксація
Вправа для профілактики короткозорості та порушення зору
VI. Підбиття підсумків уроку
Бесіда за питаннями 
1.Для чого призначена операційна система?
2.Що таке інтерфейс операційної системи?
3.Що означає абревіатура WIMP? Для чого використовується технологія WIMP в ОС Windows ХР?
4.З якими основними об’єктами працює операційна система Windows ХР?
5.Що таке ярлик? Для чого він призначений?
VII. Домашнє завдання
Опрацювати вивчений матеріал. Підготуватись до тестової перевірки знань.
Додаток1
Після ознайомлення з технікою безпеки в комп’ютерному класі, можна провести гру « Плескай у долоні».
Умови гри:                      
1.     Учні уважно слухають запитання та відповіді.
2.     На правільну відповідь плескають в долоні 1 рази.
3.     Поячнюють чому обрали саме цю відповідь.

     Гра  «Плескай у долоні».
Картинки по запросу картинкт гри в долоні
1.  Заходити у комп’ютерний клас потрібно:
     А) Спокійно;            Б) Не поспішаючи;       В) Штовхаючись.
2. Від монітора сиди на відстані:
     А) Не менше 30 см;       Б) Не менше 40 см;     В) Не менше 50 см.
3. На клавіші потрібно натискати:
     А) Плавно;            Б) Різкими ударами;           В) Свій варіант.
4. Суворо забороняється торкатися:
     А) Роз'ємів;                 Б) Проводів;              В) Кабелів.
5. Суворо забороняється включати і виключати апаратуру:
     А) Без дозволу вчителя;     Б) Самостійно;      В) З дозволу однокласників


Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Конспект уроку " Двійкове кодування"

Інформаційні процеси.